• W ramach realizacji projektu dzieci z grupy Pomarańczowych Małpek posłuchały historii "Kamizelka Elemelka" i omówiły wspólnie jej treść.

W ramach Dnia Wróbla złożyły muzyczne życzenia - taniec do muzyki klasycznej, podczas której poruszały się do rytmu - raz w szybszym tempie, raz w wolniejszym, tańcząc w kółeczku ze swoimi kolegami i ulubionymi pluszakami. Radości nie było końca!

• Żółte Żyrafy w lutym, miesiącu zwiększonej zachorowalności na grypę, zapoznały się z perypetiami Elemelka, który biedny zachorował. Miał katar i kaszel. Żyrafki po wysłuchaniu sposobów przyjaciół wróbelka odniosły się do własnych doświadczeń i też wymieniły kilka sposobów na walkę z wirusami. Następnie zapoznały się z zawodem lekarza, dzięki mamie Jagódki mogły się zapoznać z akcesoriami lekarskimi, więc badały Elemelka oraz siebie. A na koniec wykonały teczkę pierwszej pomocy- apteczkę wg pomysłu zaczerpniętego z internetu. To były ciekawe zajęcia!

• W ramach projektu dzieci z grupy Pomarańczowych Małpek wykonały ilustracje o przygodzie Wróbelka Elemelka według własnego pomysłu oraz z pomocą nauczyciela stworzyły wierszyk do obrazka.

• W ramach realizacji projektu dzieci z grupy Pomarańczowe Małpki otrzymały kartki świąteczne od dzieci z Przedszkoli Publicznych w Dobrzycy, Białymstoku, Krakowie, Łodzi oraz Polkowicach. Z przyjemnością wysłuchały życzeń i obejrzały otrzymane kartki.

• W grudniu Żółte Żyrafy wysłały życzenia świąteczne do pięciu przedszkoli w Polsce i także otrzymały pięć pięknych kartek z życzeniami. Dziękujemy za współpracę Pani Ani i Minionkom z Przedszkola Publicznego w Mostach, Biedronkom i Pani Joli z Miejskiego Przedszkola "słoneczna Ósemka" z Ełku, Jeżykom i Pani Iwonce z Zielonej Akademii z Cząstkowa Mazowieckiego, grupie IV z Przedszkola Samorządowego w Niebylcu i  Krasnoludkom i paniom Sylwii i Małgosi z Przedszkola Samorządowego w Rajbrocie.

• Żółte Żyrafy realizują systematycznie zadania projektowe. W styczniu poznaliśmy ptaki zimujące w Polsce. Rozpoznawaliśmy na planszy, uczyliśmy się ich nazw, słuchaliśmy ich śpiewu. Okazało się, że wielu muzyków inspirowało się śpiewem ptaków. Słuchalismy fragmentów utworów C. Saint-Saensa: Kogut i kury, Kukułka w głębi lasu oraz L.C. Daquina Kukułka.  Na spacerze szukaliśmy ptaków, w mrożne dni dbaliśmy by w karmniku zawsze był pokarm dla skrzydlatych przyjaciół. A na koniec każdy wylosował jednego ptaka i stworzył prace plastyczną- były to karmniki. W żadnym nie zabrakło pokarmu!

• W połowie grudnia dzieci z grupy Pomarańczowe Małpki wybrały się na Pocztę Polską, aby wysłać kartki świąteczne do Przedszkoli Publicznych w: Łodzi, Dobrzycy oraz Krakowie do grup: Kubusia Puchatka, Kotków oraz Biedronek, które razem z nami realizują projekt o Wróbelku.

• Żółte Żyrafy meldują wykonanie zadania grudniowego! Przeczytaliśmy wspólnie opowiadanie "Ptaszek z torby wypuszczony śle życzenia w różne strony", rozmawialismy o tradycjach, między innymi składania życzeń na święta. Wykonane kartki z życzeniami, zapakowane, opisane ruszyły w różnych kierunkach i to wcale nie gołębiem a naszą pocztą! Czekamy od innych przedszkolaków biorących udział w projekcie wróbelkowym na życzenia (oczywiście wraz z Wróbelkiem Elemelkiem).

• Projekt promujący dawną literaturę dziecięcą. Stąd też dwa główne cele projektu .Pierwszy- to zainteresowanie dzieci dawną polską literaturą dziecięcą tu książka H.Łochockiej „O wróbelku Elemelku”, oraz drugi przyrodniczy- zwrócenie uwagi na rolę wróbli w naszym życiu.

W programie bierze udział grupa Żółtych Żyraf oraz Pomarańczowe Małpki.

• Żółte Żyrafy w ramach listopadowego zadania projektowego poznały w opowiadaniu "O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku" historię wróbelka, który z wraz nadejściem chłodnych dni, marzł i głodował. Dowiedziały się jak możemy pomóc ptakom, które spędzają zimę w Polsce a także obejrzały różne karmniki. Następnie wykonaliśmy smakowite miseczki z połówek owoców cytrusowych, w których umieściliśmy mieszankę smakowitych nasion , owoców i orzechów z roztopionym smalcem. Nasze smakołyki czekają na ptaki w karmniku przedszkolnym.

• Żółte Żyrafy realizują projekt edukacyjny "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy".

Wrześniowe zadania zrealizowaliśmy śpiewająco. Poznaliśmy bohatera książki H. Łochockiej- tytułowego Elemelka, przygotowaliśmy kącik tematyczny, omówiliśmy jego wygląd i zwyczaje. Działania matematyczne pozwoliły nam poznać cechy wróbli jako przedstawicieli ptaków, omówiliśmy czego wróble mają jedno, dwa, więcej...  Poznaliśmy zwyczaje wróbli oraz  Elemelka. W kolejnych dniach pokusiliśmy się o namalowanie podobizny i uczyliśmy piosenki projektowej.

• W ramach projektu dzieci z grupy Pomarańczowe Małpki miały okazję poznać tytułowego bohatera - Elemelka oraz jego ptasich przyjaciół. Chętnie i z największą starannością kolorowały i wycięły postać wróbelka.
        Dzieci po zapoznaniu się z rozdziałem "Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę" omówiły wspólnie z nauczycielem zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. W ramach utrwalenia wiadomości wykonały wspólnie przejście dla pieszych i razem bawiły się. Jedyną trudnością było oderwanie ich od zabawy kiedy przyszedł czas pójścia do domu.

• W październiku dzieci z grupy Żółte Żyrafy zrealizowały zadanie związane z ziemniakiem, kartofelkiem, pyrą, bulwą... czy jak to nazywa się to popularne w naszym menu warzywo. Wysłuchaliśmy opowiadania „ O wróbelku Elemelku, o ziemniaku i bąbelku”, które było inspiracją do zdobycia wiadomości o kartofelku, zabaw matematycznych i pracy plastycznej. Skoro z ziemniaka można wyczarować zupę, frytki, pyzy, kluski czy babę, to przedszkolaki stworzyły z malutką pomocą pietruszki grzybki. Ile było zabawy z tymi pyrami!