• Mali Wielcy Odkrywcy

        • MALI WIELCY ODKRYWCY- organizowany przez Fundację PGNiG GRUPA ORLEN. Celem programu  jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji. W tej edycji programu tematami wiodącymi są: energia, ekologia i rośliny. W trakcie zajęć dzieci między innymi zbudują proste obwody elektryczne, dowiedzą się, jakie są przejawy energii w przyrodzie oraz jak powstają paliwa kopalne, nauczą się między innymi czym jest smog, jak poprawnie segregować śmieci oraz jak oszczędzać różne zasoby, a także czego rośliny potrzebują do wzrostu, jakie właściwości ma gleba oraz jak przygotować prosty filtr do wody.

        • Realizacja

        • Niebieskie Nosorożce otrzymały pakiet naukowy i przystępują do pierwszego etapu programu. Skupimy się w najbliższym czasie na energii. 

      • Niebieskie Nosorożce realizują trzeci etap projektu ROŚLINY. W pierwszym dniu tematem było co rośliny potrzebują do wzrostu. Obejrzeliśmy film, założyliśmy eksperymentalną hodowlę prymulek; na przykładzie kapusty pekińskiej i wody zabarwionej naturalnymi barwnikami poznaliśmy jak rośliny pobierają wodę. Ziemniak, woda i sól zastosowane w eksperymencie pozwoliły nam poznać jaką wodę lubią rośliny i poznaliśmy zjawisko osmozy. 

      • Drugiego dnia zajęliśmy się glebą. Mieliśmy próbki ziemi z różnych miejsc, piasku, gliny i innych podłoży. Posialiśmy nasiona nasturcji w różnych podłożach i już jesteśmy ciekawi, w których podłożach najlepiej wyrosną. Stworzyliśmy glebowy filtr wodny i zbudowaliśmy model badawczy z butelki plastikowej, płatków kosmetycznych, węgla aktywnego, żwiru i piasku i woda, w której były nasze rośliny i z brudnej, zanieczyszczonej  wody stała się czysta. 

        Trzeciego dnia skupiliśmy się na pestkach i nasionach. Były zagadki słowne, badanie gniazd nasiennych owoców, zagadki sensoryczne z owocami w roli głównej. Założyliśmy eksperymentalną hodowlę wielkiej pestki awokado. Na przykładzie pestek słonecznika i balonu poznaliśmy jedną z tajemnic roślin: jak podróżują. Z resztek owoców założyliśmy muzeum pleśni. 

      • Czwarty dzień był bardzo pachnący, bo tematem dnia były kwiaty. Dekonstrukcja kwiatów pozwoliła zapoznać się nam z budową kwiatów, w czym są do siebie podobne i jakie mają różnice. Z kwiatów umieszczonych pod folią za pomocą klocków drewnianych uzyskaliśmy barwniki roślinne. A na koniec stworzyliśmy magiczny kwiatek. 

      • Ostatni dzień projektu poświęcony największym roślinom, czyli drzewom. dzięki prezentacji multimedialnej przenieśliśmy się w różne rejony świata i poznaliśmy różne rodzaje drzew, ich niezwykłe właściwości i zadania. Wiemy, co lubią drzewa, co nam dają i po co są. Czytaliśmy książkę "Drzewo darów " Shel Silverstein, która pięknie zilustrowała nam temat. A na zakończenie projektu dzieci otrzymały legitymację. trochę załujemy, że projekt już zakończyliśmy. 

    • Kontakt

      • Zespół Przedszkoli w Mierzynie
      • 91 885 39 02, 91 885 39 03, 510 116 272
      • Przedszkole Publiczne nr 1, ul. Kolorowa 25 Przedszkole Publiczne nr 2, ul. Welecka 30 72-006 Mierzyn Poland
      • Sekretariat czynny w godz.: poniedziałek - czwartek 7:30 - 15:30 piątek 7:00 - 15:00