Mali Wielcy Odkrywcy
MALI WIELCY ODKRYWCY- organizowany przez Fundację PGNiG GRUPA ORLEN. Celem programu jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji. W tej edycji programu tematami wiodącymi są: energia, ekologia i rośliny. W trakcie zajęć dzieci między innymi zbudują proste obwody elektryczne, dowiedzą się, jakie są przejawy energii w przyrodzie oraz jak powstają paliwa kopalne, nauczą się między innymi czym jest smog, jak poprawnie segregować śmieci oraz jak oszczędzać różne zasoby, a także czego rośliny potrzebują do wzrostu, jakie właściwości ma gleba oraz jak przygotować prosty filtr do wody.
Projekt będzie realizowany w grupie Pomarańczowych Tygrysów.
Realizujemy moduł pierwszy projektu DRZEWO. W pierwszym dniu zastanawialiśmy się dlaczego liście żółkną. Wykonaliśmy doświadczenie fotosyntezy, bawiliśmy się w drzewnego berka i poznaliśmy słynne polskie drzewa.
W drugim dniu zajęć wzięliśmy drzewo pod lupę. Były zabawy sensoryczne z darami jesieni i drzew, tworzyliśmy korowe wzory, badaliśmy czy i jak drzewa piją.
Trzeciego dnia skupiliśmy się na tym, co słychać w parku i na drzewie. Była burza mózgów gdzie zastanawialiśmy się nad źródłem dźwięków dochodzących z drzewa, były zagadki słuchowe, drewniana muzyka i relaksacja wśród drzew.
Jak pachnie drzewo?- to temat czwartych zajęć. W czasie spaceru wąchaliśmy drzewa na naszym placu zabaw, mieliśmy laboratorium zapachów. W zabawie sensorycznej z cytryną poznaliśmy zjawisko dyfuzji i graliśmy w grę Nos w nos.
Ostatni dzień był smaczny, bo tematem były owoce prosto z drzew. Był worek pełen tajemnic z owocami, klasyfikacja według różnych kryteriów ( ciężar, kolor, kształt, pochodzenie...). Badaliśmy owoce i na kartach obserwacji zapisaliśmy nasze wyniki. Szukaliśmy odpowiedzi po co drzewom są owoce i degustowaliśmy.
Drugi moduł projektu dotyczył wody. Pierwszego dnia zajęć z panią Asią zajęliśmy się stanami skupienia wody. Obserwowaliśmy, wyjaśnialiśmy jakie są i jak powstają różne stany skupienia wody. Wykonaliśmy proste eksperymenty związane z przemianami stanu skupienia wody. Poznaliśmy zjawisko przechodzenia wody z jednego stanu skupienia w inny, a część doświadczeń wykonaliśmy w sprzyjających okolicznościach przyrody.
1Drugi dzień był pod hasłem wodnych wędrówek. Doświadczaliśmy właściwości wody na drodze eksperymentów. Obserwowaliśmy wędrówkę kropel wody po nitce, prowadziliśmy wyścigi wodne, przerwy w wędrówce wody. Wiemy, że woda potrafi samoistnie przemieszczać się. Odkryliśmy i obserwowaliśmy zjawisko napięcia powierzchniowego.
3Trzeciego dnia czekały nas wodne niespodzianki. Obserwowaliśmy, jak różne substancje wpływają na zachowanie wody (jak wpływa na to zawartość rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej substancji- sól, kawa). Eksperymentowaliśmy odkrywając co pływa a co tonie. Wiemy już, że rośliny także zawierają wodę. Były tańczące rodzynki, pływające jajka i uciekający pieprz.
1Czwarty dzień to było za-mieszanie z wodą, czyli zapoznaliśmy się z pojęciem gęstości wody i jej wpływu na różne substancje. Doświadczyliśmy zmiany gęstości roztworu po dodaniu wody, poznaliśmy zjawisko rozpuszczalności i mieszania substancji. Mieszaliśmy, rozrzedzaliśmy, stworzyliśmy tęczowy deszcz, i wieżę gęstości. A na koniec lampę lawę.
Ostatni dzień modułu woda dotyczył złudzeń optycznych. Eksperymenty ze znikającą kredką, odwróconą strzałką, znikającymi obrazkami oraz badanie co robi lepsze sztuczki: olej czy woda pozwoliły nam poznać właściwości optyczne wody. Obserwowaliśmy jak woda wpływa na widzenie różnych przedmiotów, Doświadczaliśmy zjawiska załamania światła i działania napięcia powierzchniowego wody.
Ostatnim modułem projektu Mali Wielcy Odkrywcy realizowanym przez Pomarańczowe Tygrysy z panią Asią jest blok tematyczny poświęcony jednostkom miary.
Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z wybranymi sposobami pomiaru długości. Szacowaliśmy i mierzyliśmy długość, korzystaliśmy z miary zwijanej, naszych stóp, patyczków, sznurka. Poznaliśmy stałość długości.
Drugiego dnia zajęliśmy się masą. Szacowaliśmy i porównywaliśmy masę przedmiotów, konstruowaliśmy wagę szalkową. Ustalaliśmy równowagę przedmiotów podczas ich ważenia.
Kolejną badaną jednostką miary był czas. Zapoznaliśmy się ze sposobami pomiaru czasu, stworzyliśmy listę przedszkolnych czasomierzy. Odczuliśmy relatywizm czasu podczas krótkiej minuty zabawy a długiej w czasie nieruchomego siedzenia. Stworzyliśmy model zegara i odczytywaliśmy godziny na podstawie zegara tarczowego.
Temperatura była kolejną jednostką miary , z którą się zapoznaliśmy. Konstruowaliśmy model termometru, poznaliśmy sposób odczytywania temperatury z termometru. Poznaliśmy zjawisko przewodzenia ciepłą i doświadczyliśmy relatywizmu odczuwania temperatury na przykładzie drewnianej linijki i metalowego dziurkacza. Doświadczaliśmy stałości temperatury człowieka i badaliśmy energetyczny potencjał ruchu trąc dłonie.
1Ostatniego dnia tematem zajęć była objętość. Zapoznaliśmy się ze sposobami pomiaru objętości, dokonywaliśmy pomiaru płynów z wykorzystaniem kubeczków, badaliśmy stany skupienia wody i stałości ilości płynów w naczyniach.