• 2023/2024

        • Niebieskie Nosorożce miały pierwsze zajęcia z kodowania. Rozgrzaliśmy się w rytmicznej zabawie z kolorowymi kubeczkami według pomysłu  pani Zuzi od #20minutdlatematyki, następnie podzieleni na zespoły składaliśmy obrazek w całość. Układaliśmy też wzór z kolorowych karteczek na podstawie słownej instrukcji. A na koniec poznaliśmy piktogramy różnych przywitanie i pożegnanek. To była dobra zabawa.

      • 2022/2023

        W lutym Żółte Żyrafy zaprosiły misie na wycieczkę pociągiem. Na stację wjechała lokomotywa z pięcioma wagonikami. Przedszkolaki najpierw wytłumaczyły misiom który wagonik jest pierwszy, drugi... Następnie pomagały wsiąść do pociągu misiom według klucza podanego przez maszynistę, np. do pierwszego pociągu wsiadają 3 misie, do czwartego pięć, a w drugim i trzecim ma być po czterech podróżnych.

      • W ramach realizacji programu #20minutdlamatematyki Żółte Żyrafy uczestniczyły w grze planszowej przestrzennej. Naszymi polami były poduszki, pionkami natomiast przedszkolaki. Zadaniem było ukończyć grę. Wszyscy poznali zasady i każdy każdego pilnował w ich przestrzeganiu. Gra zakończyła się sukcesem, bo w czasie swobodnej zabawy przeszkolaki same tworzyły kolejne warianty gier.  

      • Żółte Żyrafy  w ramach projektu #20minutdlamatematyki bawiły się kubeczkami. Najpierw tworzyły budowle  a kiedy zbudowały najróżniejsze wieżowce, mosty, drogi, pani Asia wymyśliła kubeczkową zabawę muzyczną: kubeczkami wystukiwaliśmy rytmy, następnie rozgrzaliśmy się podczas piosenki, w czasie której przekazywaliśmy sobie kubeczki i nie mogliśmy przegapić układu... bo można było zostać bez kubeczka, albo z kilkoma. Gdy rozgrzaliśmy się, były zadania w grupach, gdzie podczas wspólpracy tworzyliśmy układ kubeczków według wzorów i okazało się, że dajemy radę się dogadać, by wspólnie wykonać zadanie. A na koniec była zabawa gimnastyczna - podzieleni na dwie grupy musieliśmy poruszać się jak kubeczki, którymi pani Asia poruszała to do góry, to na prawo czy lewo... to było śmieszne! 

        • Żółte Żyrafy poznają matematykę bawiąc się. Ostatnio bawiliśmy się fasolkami. Tak, z których wyrastają rośliny bądź można zrobić pyszne potrawy. Fasolki pokazały nam w doświadczeniu jak powstaje dźwięk. Żółte Żyrafy zobaczyły dźwięk- pani Asia grała na instrumencie perkusyjnym a fasolki leżące na  szkance z naciągniętym balonikiem podskakiwały. Kiedy była cisza fasolki nie poruszały się. W ten sposób dowiedzieliśmy się czym jest fala akustyczna. Słuchaliśmy dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych. A potem było jeszcze więcej zabawy. U nas fasolki wykorzystane zostały do konstruowania figur geometrycznych. No i liczyliśmy dźwięki, które tworzyliśmy z wykorzystaniem instrumentów. "Muzyk" sprawdzał również poprawność przeliczania usłyszanych dźwięków. A pani Asia powiedziała jeszcze dziwną rzecz, że cisza też jest dźwiękiem. I posiedzieliśmy troszkę w ciszy, a potem wymienialiśmy się wrażeniami... i pani Asia ma rację! 

      • W listopadzie Żółte Żyrafy doskonalą umiejętność liczenia. Coraz sprawniej przeliczają przedmioty i w ten sposób wyodrębniają liczbę. Odróżniają liczenie prawidłowe od błędnego. Spostrzegają równoliczność zbiorów pomimo zmiany układu ich elementów. 

        "Matematyka fajna jest!"

        • Projekt edukacyjny autorstwa Zuzanny Jastrzębskiej- Krajewskiej, którego celem jest efektywna edukacja matematyczna wg koncepcji Dziecięcej Matematyki autorstwa E. Gruszyczk-Kolczyńskiej.

          W projekcie biorą udział dzieci z grupy Żółte Żyrafy. 

      • W Żółtych Żyrafach realizujemy projekt edukacyjny #20minutdlamatematyki.

        Pani Asia wymyśliłą matematyczną kartkę! Naprawdę! Ćwiczyliśmy orientację przestrzenną i musieliśmy ułożyć kartkę w odpowiednim miejscu. Badaliśmy właściwości kartki, sprawdzaliśmy które zmiany są odwracalne a które nie ( rysując ołówkiem, mazakiem i potem zmazując gumką, rwąc i sklejając, zgniatając i prostując...). A potem niektore nasze kartki z doświadczeń zgniataliśmy w kule i były zakodowane układy ruchowe (kartka zgnieciona w kulę - klaśnięcie, kartka prosta- skok), nastepnie muzyczne z instrumentami (kartka kula- bębenek, kartka prosta - trójkąt). Było naprawdę dużo zabawy z tymi kartkami. a na koniec jeszcze celowaliśmy do miseczki!

      • W październiku Żółte Żyrafy wykorzystują dary natury do działań matematycznych. Klasyfikujemy według różnych cech, tworzymy zbiory, przeliczamy, układamy od najmniejszych do największych, szukamy wspólnych cech... zgodnie z zasadą, że matematyka jest wszędzie.

         

      • Jesienna matematyka jest niezwykła. Pozwala uczyć się wykorzystując co jest w zasięgu ręki i bardzo dostępne. Tworzyliśmy zbiory liści: dużych, małych i średnich, żółtych, czerwonych, zielonych i brązowych. Układaliśmy liście od najjaśniejszego do najciemniejszego, od najmniejszego do najwiekszego. Liczyliśmy sylaby w nazwach drzew naszych liści, poszukiwaliśmy na tablicy, jakie liście użyliśmy do matematyki z liściem. To było ciekawe.  

         

         

         

    • Kontakt

      • Zespół Przedszkoli w Mierzynie
      • 91 885 39 02, 91 885 39 03, 510 116 272
      • Przedszkole Publiczne nr 1, ul. Kolorowa 25 Przedszkole Publiczne nr 2, ul. Welecka 30 72-006 Mierzyn Poland
      • Sekretariat czynny w godz.: poniedziałek - czwartek 7:30 - 15:30 piątek 7:00 - 15:00